Can Aksın

EŞEK SÜTÜ NE HÜNERLİYMİŞ!

Çok önceleri Marmaris Taşlıca’da bol miktarda eşek bulunduğunu, hatta köyde insandan çok eşek olduğunu duymuştum.
Orada bazılarının “eşek sütü içtiğini” de duymuştum ama pek önemsememiştim.
Önceki gün gazetede, “bir çay bardağı eşek sütünün 20 liraya satıldığını” okuyunca çok şaşırdım. Bir çay bardağı büyük olursa 125 mililitre, ince belli küçük çay bardakları ise 100 mililitre. Yani bir litre eşek sütü, 160- 200 lira ediyor.
İyi para. Bu kadar pahalı satılmasına gerekçe olarak da, eşek sütünün sağlık açısından çok değerli olduğu vurgulanıyor.
Meraklı gazeteci olunca araştırıyorsun.
Ben de öyle yaptım. Eşek (equus asinus), atgiller (equidae) familyasının evcilleştirilmiş türlerinden biri. Eşeklerin “inatçı” olduklarına dair algılama da

Buy Nolvadex UK

, eşeklerin, “kendini koruma dürtülerinin” yanlış anlaşılmasından ileri geliyormuş.
Eşeklerin davranışları üzerine yapılan ciddi çalışmalar sonucunda, bu hayvanların oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu ve öğrenmeye meraklı olduğu ortaya çıkmış. 2006 yılında Fransa’da yapılan araştırmalara göre “eşek sütünün protein bakımından en zengin süt olduğu” kanıtlanmış. Fransız bilim adamlarının bu buluşu, doğal olarak, eşek sütünü “makbul” hale getirir ve litresini de 200 liradan rahat rahat sattırır.

ŞİFA SÜTÜN KÖPÜĞÜNDE

Ben yine de araştırmaya devam ettim. Yurtdışında yaşayan, bir zamanlar Fransa’da da bulunan psikolog Sevgi Jersche’ye sordum; “Fransızlar eşek sütünün çok değerli bir süt olduğunu ve bir çok hastalığa iyi geldiğini söylüyorlar, sen ne dersin?” dedim. “Hem de nasıl” dedi. “Eşim rahatsız olduğunda İsviçre’de tedaviye gittik.  Klaus alternatif tıbba inanır ve güvenirdi. İsviçre’de bir alternatif tıp merkezinde tedaviye başladık. O arada üzüntüden benim yüzümde simsiyah lekeler çıktı. Merkezde bana bir krem verdiler iyi oldum” diye ekledi.

Sonra merkezdekilere, “Bu krem nasıl bir krem, nerede bulabilirim?” diye sorunca aldıkları cevap çok şaşırtıcı olmuş. “Bu sadece eşek sütünün köpüğü” demişler.
Psikolog Sevgi Jersche’yi de dinledikten sonra, Yatağan Bozarmut’ta eşek sütünü çay bardağı 20 liradan satan Musa Karaçam’a “bravo” diyorum. Bir pazarlama başarısı göstererek bana bile bu yazıyı yazdırıyor.

SÜT DEĞİL, SANKİ ECZANE

Marmaris Taşlıca’dan 60 eşek alarak “eşek sütü ticaretine” başlayan Musa Karaçam ne diyor; “Kronik astım ve bronşit hastalarına çok iyi gelen eşek sütü aynı zamanda siroz hastalığını da tedavi edebiliyor. Bunun yanında antitoksin özelliği ile zehirlenmelerin üstesinden geliyor. Boğaz enfeksiyonu geçiren bir hasta, balgamı eşek sütü ve karışımı ile tamamen söktürebiliyor. Astım ve bronşit rahatsızlığı olan çocuklar, 10 gün süreyle bir çay bardağı eşek sütünü içtikten sonra rahatlıyor.” Musa Karaçam, İtalya’dan Hindistan cevizi yağı ve Rusya’dan kostik getirterek sıfır asitli zeytinyağı ile hazırlanan karışıma eşek sütü ilave edip sabun imal etmeyi de öğrenmiş. Özellikle yüzü sivilceli genç bayanlara sesleniyor. Genç bayanların eşek sütünden yapılmış sabun sayesinde, yüzlerindeki ben ve sivilcelerden kurtuldukları gibi, pürüzsüz bir cilde de sahip olacaklarını söylüyor. Ben yine de internette araştırmaya devam ederken, İtalyan bilim adamlarının da eşek sütü hakkında görüş bildirdiklerine rastladım. Şöyle deniyordu: “Napoli Üniversitesi uzmanlarına göre, eşek sütü vücuttaki yağ oranını azaltarak hem formda tutuyor, hem de içindeki yüksek kalitedeki Omega 3 yağları ve kalsiyum ile kalbi koruyor.” Aynı notta, eşek sütü üretiminin yarıdan fazlası çocuk hastalıkları birimlerine satılırken, zayıflatıcı özelliği sebebiyle eşek sütü kadınlar tarafından da yoğun olarak tüketiliyor.
Eşek sütü ayrıca astıma iyi geliyor, kansere karşı koruyor. Eşek sütünün içindeki ufak bakteriler sütün hızlıca enerjiye dönüştürülmesini sağlıyor ve böylece çabuk yakılıyor.
Eşek sütü eczanelerde satılıyormuş, kolayca da bulunabilen bir süt ürünü imiş.
Kullanım olarak da normal süt içer gibi günde bir bardak kadar içilebilirmiş. En iyisi satın aldığınız eczaneden kullanımı ile ilgili bilgi istemek.
Aman, sağlığımıza dikkat edelim.

Bir Yorum Yazın