Kadına Özgürlük Kimin Tekelinde?

Kadına Özgürlük Kimin Tekelinde?

Suudi Arabistan’lı kadınlar çok sabırlı olmalı…Yoksa kapalı ve baskıcı bir rejmin kadınlarda yarattığı korkudan mı bu sabır, tam bilemiyorum. Ama şunu iyi biliyorum: O toplumlarda “kadın” olmak hiç de kolay değil. Otomatikman aşağısın, uşaksın.

Yıl 2011, Haziran…O kadınlar bugüne dek çağdaş ülkelerde çocuk yaştakilerin bile kullandığı bir otomobili kendi başlarına kullanabilmelerine izin verilmesi için beklediler. Bu izni ise kim verecekti: Suudili yetkililer. Araba kullanma özgürlükleri Suudi erkeklerin tekelindeydi. Böyle gelmiş, böyle gidiyordu.  Sonra birgün belliki canına tak etmiş Suudili kadınlar arasından cesur, daha doğrusu cüretkar bir kadın çıktı. Kendi başına, yani erkeksiz araç kullanırken çekilmiş bir videosunu Youtube ve Facebook’da yayınladı. Bu öncü kadının girişimini ben de böylece duydum.

Suudili yetkilliler şimdi ne yaparlar bilmem;  umarım geçen yıl bizim ülkemizde de olduğu gibi Youtube’u falan yasaklamaya kalkışmazlar ve çağdaş toplumlara uygun hareket ederek bu kadını desteklerler.
Ülkesindeki erkek hegemonyasına ve baskıcı erkek otoritesine baş kaldıran bu kadına kocaman bir bravo. İşte rol model olmak budur.

Yaşasın internet. Yaşasın özgürlük.

  1. 2-10-2012

    BAKIN şu virgül işaretinin LOJİSTİK önemine-
    1)NO WOMAN ,NO CRY, (kadın olmayınca ağlamak yok!) mu— YOKSA
    2)NO! WOMAN!NO CRY!

    *BENCE bu yazıda 2.durum geçerli -nolur ağlamasınlar bu kadınlar artık-atlayıp ARABALARINA basıp gitsinler!

Bir Yorum Yazın