İmamlar Töre Cinayetlerine Ne Zaman “Dur” Fetvasını Verecekler?

İmamlar Töre Cinayetlerine Ne Zaman “Dur” Fetvasını Verecekler?

Geçtiğimiz ay Kanada’nın Ontario Eyaleti’ndeki Kingston kentinde Afgan orijinli 3 kişi “birinci dereceden cinayet” suçuyla 25’er yıl hapse mahküm edildiler. Bunlar 58 yaşındaki baba Mohammad Shafia, karısı 42 yaşındaki Tooba ve 21 yaşındaki oğulları Hamed idi. Bu 3 vicdansız “Ailenin itibarını bozuyorlar” gerekçesiyle uygar bir ülkede 3 kız evlatları ile Mohammad’ın imam nikahlı ilk karısını doğramışlar.  Mohammad Shafi mahkemede utanmadan kalkmış  “Biz katil değiliz ; bu ceza adil değil” demiş.  Bunun adına “Töre Cinayetleri” deniyor bizim dilimizde. Bunun neresi “töre” ise? Bana öğretilen töreler insanlık, sadakat, dürüstlük üzerineydi; Tanrı rolünü üstlenip, başkasının canını almak yetkisini kendisinde görmek benim öğrendiğim törelerde yok.

Sen kalk, Afganistan’dan ta Kanada’ya git. O ülke seni ve aileni mülteci olarak kabul etsin. Orada işini kur, çocuklarını okula gönderme imkanını bul, para kazan, hasta olunca sana ve ailene bakılsın ve sonra benim inançlarım böyle diyerek kadın katili ol, sana sunulan tüm bunlara ihanet et.  Üstelik, “Bu bizim geleneğimizde var” diyerek işlediğin cinayeti savun!  Pes doğrusu.  Bu olay aklıma geçenlerde katıldığım bir konferansı getirdi.  Sevgili Betul Mardin Bilgi Üniversitesi’ndeki öğrencilerinin organize ettiği bir toplantıya beni de çağırmıştı. Konu “Aile İçi Şiddet ve Töre Cinayetleri” idi. Konferansın başlığı ise “Hiç mi Vicdanın Sızlamadı?”.  İnanılmaz bir kalabalık vardı. Konuya ilgi büyüktü. Konuşmacılar arasında  yazarların, akademisyenlerin yanı sıra bir Bakan ve Milletvekili de vardı. İnanılmaz vahşet öyküleri dinledik. Töre adına, canlı vücudunun üzerinden  defalarca traktörle geçilip, olayın yıllarca örtbas edildiğinin anlatıldığı gerçek öyküdeki  genç kadının acısını hala kendi bedenimde hissediyorum. Toplantıda toplumumuzda artan  şiddet eğilimin analizleri yapıldı; şiddetin nasıl önlenebileceği tartışıldı. Bilinç yükseltme ve farkındalık yaratma yöntemleri konuşuldu.

Şimdi tekrar dönelim Kanada’ya. Bu ülkede 2003’den beri 13 kez “töre cinayeti” işlenmiş ve her seferinde de katiller ağır cezaya mahküm edilmişler. Ama  Kanada,  kanunlar bir yana bu hastalığa toplumsal bir “Dur!” demek için ülkedeki imamları seferber etti.  Kanada Müslüman Yüksek Mahkeme Konseyi’nin (Islamic Supreme Council of Canada) inisiyatifi ile 30’un üzerinde imam bir araya gelerek cinayetleri kınadılar ve İslamiyetin töre cinayetlerine, aile içi şiddete karşı olduğu vurgulayan bir fetva yayınladılar. Ben kendi ülkemde de işte bunu talep ediyorum. Gazetelerin manşetlerinde din adamlarının “kadın cinayetlerini” kınadığını görmek istiyorum. Kısacası,  özellikle de dünyadaki tek laik İslam ülkesi olmakla sürekli övündüğüm ülkemde Kanada’dan geri kalmak istemiyorum. Çok mu istiyorum acaba?

Bir Yorum Yazın