Ahmet Tangün

Bordeaux Şaraplarından : Entre Deux Mers 

Bu şarap bölgesine gitmeden önce isterseniz Fransızca Entre Deux Mers’in ne demek olduğunu anlatalım: “İki Deniz Arasında” anlamına geliyor. Yani kuzeyde Dordogne nehri ile güneyde Garonne nehri arasında kalan 60 km uzunluğundaki bölge. Adları geçen nehirlerde Atlantik Okyanusu’nda meydana gelen gel-git olayı etkisini 60 km. içeriye kadar götürebiliyor.

Bu bölgenin en büyük özelliği doğal olarak değişik adları olan şaraplar… Ayrıca Bordeaux-Haut-Benauge ve Entre-deux-Mers Haut-Benauge gibi (likörleşmiş ve sek beyaz şarapları), Cadillac (likörleşmiş), Côtes de Bordeaux-Saint-Macaire (likörleşmiş), Entre-deux-Mers (sek beyaz şarap), Graves-de-Vayres (kırmızı ve beyaz sek şarap), Loupiac (likörleşmiş), Premières côtes de Bordeaux (kırmızı ve beyaz likörleşmiş şarapları), Sainte-Croix-du-Mont (likörleşmiş) et Sainte-Foy-Bordeaux (likörleşmiş kırmızı ve roze şaraplarla beyaz sek şarapları) sayabiliriz.

Meraklıları Bordeaux bölgesinin kırmızı ve roze, rengi açık, likörleşmiş, içimi hafif ve kadife gibi olan çeşitli üzümlerden meydana gelen bu şarapları yakından bilir. Aralarında genelde Bordeaux ve Bordeaux Supérieur adı verilen üretimin % 82’si kırmızı, %14’ü beyaz sek, dömi-sek şaraplarla, köpüklü beyaz bir şarap olan Crémant. Bağların yüzölçümü 60.000 hektar. 4.200 üreticiden gelen yıllık üretim yaklaşık 3.200.000 hektolitre.

Entre-Deux-Mers bölgesi arazinin çeşitliliği yanı sıra ayrıca tarihi açıdan da ünlü. Buraya ilk önce Romalılar yerleşiyor. İmparator Quitus Quisac, imparator Tabanüs ise  Tabanac adlarıyla anılan kentlere kendi adlarını bırakıyor. Daha sonra Charlemagne ordusuyla birlikte “Mont des Lauriers” ye yerleşiyor.

Bölgede Orta Çağ özelliklerini hâlâ koruyan Rions, Saint-Macaire, Castelmoron d’Albret gibi güzel kentlerle, Créon, Monségur, Sauveterre ve Bagas-Loubens gibi kaleler de çok turist çekiyor. Daha yakın bir geçmişte Bordeaux’lu yazar François Mauriac (1885-1970) ve ressam Touluse-Lautrec (1864-1901) Entre-Deux-Mers bölgesinde yaşamaktan çok mutlu olmuş.

Fransa’nın gastronomi merkezlerinden biri olarak tanınan bu bölgenin en büyük özelliği ördek eti ve ciğeri. Buraya gidenlerinizin mutlaka taşmantarlı omlet, şarap ve arpacık soğanlı sosu ile anılan Bordeaux usulü antrekot ve muhteşem bir tadı olan taze ördek veya kaz ciğeri tavası yemesi gerekir. Tabii bunların yanında bölgenin şarabı bir şişe de Bergérac.

Bir örnek : Entre-Deux-Mers, oluşumundaki sauvignon, muscadelle ve semillon üzümlerini  mükemmel bir denge içinde taşıyan beyaz sek bir şaraptır. Yeşil röfleleri olan çok açık sarı renkli şarap burunda ilk önce güzel bir egzotizm içinde belli belirsiz beyaz meyve ve narenciye tadı bırakıyor. Damakta daha sonra yumuşak bir tad. Greyfurt, şeftali ve ananas karışımı bu tad gerçekten çok zevk verici.

Oniki şişelik kartonlarda Fransa’da adrese teslim şişe fiyatı 4

buy cheap kamagra oral jelly

,50 – 8,00 euro arasında.

Dikkat, dikkat : bir sonraki yazıda ünlü Saint-Emilion’a gitmeye hazırlanın.

Bir Yorum Yazın