Ahmet Tangün

Sauternes : Beyaz Bordeaux Şarabı

Geçen yazımızda Bordeaux bölgesinin şaraplarını teker, teker konu edeceğiz demiştik. Bordeaux şehrinin 50 km. kadar güney-doğusuna gidelim ve bölgedeki şarapların içinde özellik taşıyanlarından biri olan Sauternes ile başlayalım.

Bu ad altında ikinci bir kalite etiketi üretmek çok zor. En tanınmış Sauternes üreticileri arasında Château d’Yquem, R de Rieussec ve Doisy-Daëne’i görüyoruz. Sauternes çürümüş üzümden yapılan beyaz ve likörleşmiş, yani tatlı bir şarap.

 

Château d’Yquem’in bir de ilginç hikayesi var :

Lüks ürünleriyle tanınan Fransız LVMH (Louis Vitton, Moet-Hennessy) grubu, orta-çağdan bu yana “de Lur Saluces” ailesi tarafından idare edilen ünlü Château d’Yquem” adlı beyaz şarap üreten ve Bordeaux’nun Sauternes bölgesinde bulunan Yquem şatosuna geçtiğimiz mayıs ayında yeni bir yönetici atadı. Otuzbeş yıllık eski yönetici 70 yaşındaki Kont Alexandre de Lur Saluces’ün emekli olması üzerine bağların sahibi LVMH, yeni idareci olarak Château Cheval Blanc (Saint-Emilion) gibi diğer ünlü bir şarabın da yöneticiliğini yapan Pierre Lurton’u getirdi.

Çürüğe yakın geç toplanan ve bu nedenle üzerinde geliştiği taneciklerin ölümünü altın rengine kavuşturan Botrytis cinerea adlı mantarın oluştuğu üzümlerden meydana gelen, mitolojik değerde tatlı bir şarap olarak tanınan Château d’Yquem Lur-Salures orta çağdan bu yana 400 yüzyıl boyunca hep aynı ailenin fertlerinin (12 kuşak) idaresinde kalmıştı. 1789’da Fransız İhtilali sırasında mekanın sahibi Françoise-Joséphine de Lur Saluces yeni devletin şatoya el koymasını ve açık artırma ile satışa çıkarılmasını büyük güçlükle engellemişti.

Château d’Yquem’in gizemini anlayabilmek için bu koyu sarı altın rengindeki şarabı soğuk olarak kaz ciğeri ve kızarmış tost ekmeği eşliğinde önce koklamak, sonra yudumlamak ve en sonunda da kavrulmuş badem, bal ve ayva aromaları içeren tadına ulaşmayı bilmek gerekir. İşte o zaman bu şarabın niçin gizemli olduğunu göreceksiniz.

Château d’Yquem’in stoklarında 900.000 şişe ve variller içinde saklanan kısmın ise 150.000 litre(yaklaşık 200.000 şişe) olduğunu biliniyor. 1998 ürünü Fransa’da adrese teslim şişe fiyatı :

256 – 1.435 euro arası.

Bir sonraki yazıda İki Deniz Arasına gidiyoruz : Entre-Deux-Mers

Bir Yorum Yazın